آخرین اخبار
تاریخ:1396/02/06
پالایشگاه «ستاره خلیج فارس» محصول توافق برجام

پالایشگاه «ستاره خلیج فارس» محصول توافق برجام

به نقل از روزنامه ایران: صنعت نفت ایران مدتی است که روزهای طلایی خود را سپری میکند. از برابری تولید گاز در میدان مشترک پارس جنوبی با قطر گرفته تا خودکفایی در تولید بنزین که در روزهای آتی برای آن جشنی به پا خواهد شد. آرزویی دیرینه که این هفته با به تولید رسیدن فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس به حقیقت پیوست .
سال 85 یعنی زمانی که محمدرضا نعمت زاده (وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم) مدیریت شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی را در دست داشت ساخت یک طرح پالایشی مهم کلید خورد؛ پالایشگاه ستاره خلیج فارس. این پالایشگاه قرار بود که سال 90 افتتاح رسمی شود و با سه فاز خود حجم تولید بنزین کشور را نزدیک به 36 میلیون لیتر در روز افزایش دهد. تا به این ترتیب ایران نه تنها در تولید بنزین به خودکفایی برسد بلکه وارد باشگاه صادرکنندگان بنزین شود .
اما تحریم ها، کمبود نقدینگی و اجرای ضعیف و نامناسب که وزیر نفت از آن با عنوان «اغتشاش مدیریتی» یاد می کند باعث شد وعده دولت دهم به سرانجام نرسد . ترکیب سهامداران و پیمانکاران پالایشگاه ستاره خلیج فارس چند بار عوض شد و هر سال دولت تاریخ جدیدی را برای افتتاح اعلام میکرد. آخرین وعده هم مربوط به خردادماه سال 92 بود که بیشتر جنبه انتخاباتی داشت. چراکه زمانی که دولت یازدهم روی کار آمد پیشرفت این پالایشگاه کمتر از 65 درصد بود و محال به نظر می رسید که حتی فاز اول آن تا پایان سال 92 آماده بهرهبرداری شود .
این روند ادامه یافت و هرازچند گاهی تاریخ هایی برای بهره برداری از نخستین فاز این پالایشگاه اعلام شد. اما تا زمانی که برجام اجرا نشده بود روند توسعه پالایشگاه هم چندان مطلوب نبود. چراکه اتمام طرح حتی در فاز نخست آن که تولید بنزین کشور را 12میلیون لیتر در روز افزایش می دهد، بدون وجود برخی از تجهیزات و قطعات از خارج از کشور محال بود .
سرانجام برجام در دولت یازدهم اجرایی شد و قفل های بهره برداری از ستاره خلیج فارس را باز کرد. برجام به ساخت این طرح سرعت بخشید. به این ترتیب که در دوران تحریم برخی سازندگان خارجی نظیر زیمنس، نیومن اسر، سیاد، هانیل، کرایوتک و ... علیرغم دریافت وجه و اتمام ساخت تجهیزات مهمی مانند کمپرسورها و کوره ها از تحویل آنها امتناع می کردند اما پس از اجرایی شدن برجام تجهیزات فوق تحویل و با نظارت نمایندگان این شرکتها نصب و راه اندازی شد و همچنین بهبود روند عملیات بانکی و انتقال ارز طرح را در مسیر عملیاتی شدن قرار داد. قطعاً اگر برجام اجرا نمی شد فاز نخست این پالایشگاه هم هنوز به سرانجام نرسیده بود .
اکنون مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی می گوید پالایشگاه ستاره خلیج فارس یکی از ذی نفعان برجام به شمار می رود. وی عقیده دارد برجام موتور توسعه این پالایشگاه را روشن کرد. عباس کاظمی می گوید : با توجه به اینکه کمپرسورها و تجهیزات اصلی این طرح مهرماه سال 95 با اجرایی شدن برجام وارد و نصب شد؛ در سال 95 پیشرفت فیزیکی طرح بسیار عالی بود و اکنون زمان بهره برداری رسمی از فاز نخست آن فرا رسیده است .

از خودکفایی تا صادرات بنزین

پالایشگاه ستاره خلیج فارس که ٥٥میلیون لیتر فرآورده های اصلی مورد نیاز کشور را در صورت بهره برداری تأمین می کند، به عنوان نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی شامل واحدهای تقطیر، تصفیه گازمایع، تبدیل کاتالیستی، تصفیه نفتا، ایزومریزاسیون، تصفیه نفت سفید و نفت گاز با هدف تولید بنزین، گازوئیل، گاز مایع و سوخت جت در کنار پالایشگاه فعلی بندرعباس است. این پالایشگاه 3 فاز با ظرفیت پالایش 120 هزار بشکه میعانات گازی در روز دارد که در مجموع 360 هزار بشکه در روز می شود .
خوراک میعانات گازی آن از میدان مشترک پارس جنوبی تأمین خواهد شد و به این ترتیب تا اندازهای از خام فروشی این سوخت با ارزش جلوگیری می کند. هر فاز این پالایشگاه 12 میلیون لیتر در روز بنزین تولید خواهد کرد. آن هم بنزین با عدد اکتان 95 و مطابق با استاندارد یورو 4 که بالاترین سطح کیفی بنزین در ایران و بسیاری از کشورهای جهان است .
فاز نخست این پالایشگاه ایران را در تأمین بنزین مصرفی خودکفا کرده و با بهره برداری از فاز دوم آن در نیمه نخست امسال ایران وارد باشگاه صادرکنندگان بنزین خواهد شد. البته بنزین با کیفیت «ستاره خلیج فارس» در داخل مصرف می شود و بنزین صادراتی تلفیقی از استاندارد یورو 2 و یورو3 خواهد بود .
با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس علاوه بر 35.7 میلیون لیتر بنزین روزانه 14 میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآورده های نفتی کشور بدون تولید نفت کوره اضافه می شود؛ تولید روزانه 4میلیون لیتر ال پی جی (گازمایع)، 3 میلیون لیتر سوخت جت و 130 تن گوگرد از دیگر محصولات تولیدی این واحد پالایشی است. ظرفیت ذخیره سازی فرآورده های نفتی این پالایشگاه هم در حدود 11 میلیون بشکه است .
منبع: روزنامه ایران، 1396.2.6

    (صفحه 1 از 2)   بعدی